
Ljudsko stopalo se sastoji od 26 kostiju koje formiraju dva koštana luka. Luk koji se prostire čitavom dužinom stopala naziva se se longitudinalnim lukom, a luk koji se pruža širinom stopala zove se transverzalni luk. Fibrozne trake, poznate kao ligamenti, drže kosti na okupu zajedno s još jednim čvrstim tkivom koje se zove plantarna fascija. Unutarnji mišići, vanjski mišići, koji povezuju stopalo s donjim dijelom noge, i masni jastučić u stopalu pomažu mu da podrži težinu čitavog tijela. Oni su također zaslužni i za amortiziranje opterećenja koje težina tijela proizvodi o tijeku intenzivnih aktivnosti poput skakanja ili džogiranja. Gležnjevi, pete, lukovi stopala, tabani, prsti na stopalima i bogatu stopala jesu njihovi glavni elementi. Bol u stopalima nastaje ukoliko dođe do povrede bilo kojeg od ovih dijelova.
Simptomi
Hodanje, stajanje, trčanje, džogiranje, planinarenje i kupanje (aktivnosti koje podrazumijevaju intenzivnu uporabu nogu) mogu dovesti do boli u stopalu. To vas ne mora obavezno omesti u upražnjavanju vaše omiljene aktivnosti svaki put, ali ukoliko se zanemaruje bol u povrijeđenom stopalu tjedna dužeg vremenskog razdoblja, tegobe se mogu drastično pogoršati. Izražen i trajanbol mogu vas spriječiti u obavljanju i svakodnevnih obveza. Karakter i izraženost bola, te popratni simptomi koji se uz njega javljaju mogu varirati od osobe do osobe. Bol se može javiti u različitim dijelovima stopala.
Probadajući bol u bridu (regiji gdje se spajaju prsti s ostatkom) stopala
Bol u regiji prstiju koji ne prestaje duži vremenski period
Konstantan bol u peti, koji se pogoršava pri opterećenju stopala
Bol prilikom nošenja obuće s visokom potpeticom
Stajanje, hodanje ili trčanje su bolni
Bol u zglobovima
Ukočenost zglobova
Smanjena pokretljivost zglobova
Nestabilnost ili izvrtanje gležnja prema unutra
Bol prilikom istezanja luka stopala
Poteškoće u održavanju ravnoteže prilikom stajanja
Crvenilo ili obezbojenost kože oko ozlijeđenog mjesta
Ubadajući, trneći ili pečući bol ili gubitak osjećaja u stopalu
Otok stopala, ili otok dijela stopala
Bolno ispupčenje u razini baze prstiju
Savijeni ili skvrčeni prsti, koji mogu zauzimati položaj kao kandže
Orožali dijelovi ili žuljevi u razini baze prstiju
Uzroci
Giht: giht označava povišene vrijednosti urične kiseline u krvi. Uslijed izrazitog povišenja koncentracije urične kiseline dolazi do deponiranja njezinih kristala u zglobnim čahurama, ligamentima i tetivama, što dovodi do izraženog boli u zglobovima, ukočenosti i oticanja zglobova.
Burzitis: Burzitis pete, bogatu stopala, prstiju ili burzitis bočnog dijela stopala u regionučuklja, nastaje zbog zapaljenja vrećica sa sinovijalnom tekućinom koja ima ulogu zglobnog lubrikanta, a ova upala rezultira izraženim bolom u stopalu.
Artritis: artritis dovodi do smanjene pokretljivosti u zglobu, uzrokujući bol koji prati pokretanje zgloba. Hodanje postaje otežano uslijed bola koji se tom prilikom javlja.
Dijabetes: dijabetes može dovesti do oštećenja živaca i kompromitirati cirkulaciju krvi. Dijabetičari mogu imati bolne i oslabljene mišićebutina i stopala.
Prelomi: Prelomi stopala spadaju u najčešće uzroke bolova u stopalu.
Istegnuće: Kada se vlakna tkiva pokidaju uslijed prevelikog istezanja ligamenata, nastaje istegnuće, a ono može biti praćeno vrlo jakim bolom.
Ozljeda mišića: Preveliko opterećenje, pretjerana uporaba, prejako istezanje ili mehanička ozljeda mišića i tetiva stopala mogu dovesti do izraženog bola u stopalu. Uslijed toga također može doći do oticanja, bolne osjetljivosti kao i problema u funkcioniranju stopala.
Plantarni fascitis: istegnuća plantarne fascije se u najvećem broju slučajeva manifestiraju bolom u donjem dijelu stopala. Ovo stanje se naziva plantarni fascitis.
Neadekvatna obuća: Nošenje obuće sa uskim vrhom može dovesti do formiranja Čuklje – velike, tvrde, izrazito bolne izbočine u razini baze palca na stopalu, što također rezultira bolom u stopalu.
Ravni tabani: Spušteni lukovi stopala su poznati kao “ravni tabani”, i ovaj problem može biti uvertira u kroničan bol u stopalima.
Plantarne bradavice: Nalaze se na tabanima i nastaju kao posljedica produženog i pojačanog pritiska na donji dio stopala. Mogu biti vrlo bolne.
“Čekićasti prsti”: Uslijed činjenice da zgrčeni mišići stopala dovode do savijanja i skvrčavanje prstiju, to često može biti uzrok vrlo jakog bola u stopalima.
Žuljevi i orožali dijelovi: žuljevi na bridu stopala ili peti, kao i orožali dijelovi na prstima mogu biti jako bolni.
Ostali uzroci: Starenje, tjelesna težina veća od optimalne, pretjerano vježbanje, loša prehrana, trudnoća, nošenje obuće koje je preuska ili ima visoke potpetice kao i urasli nokti na prstima, neki su od najčešćih uzroka boli u stopalu.
Lijekovi spravljeni u kućnim uvjetima
Stavljanje leda na bolno područje smanjuje otok a samim tim i bol.
Elevacija stopala (podizanje stopala iznad razine tijela u ležećem položaju) umanjuju bol.
Ograničavanje ili potpuno prekidanje aktivnosti do trenutka kada se bol više ne osjeća je najbolji kućni lijek.
Izbjegavajte dugotrajno potapanje stopala u vodu.
U cilju izbjegavanja trenja i iritacije bolnih dijelova stopala, kritični dijelovi se mogu zaštititi jastučićima od vate.
Nemojte nositi obuću koja Vam prouzrokuje bol.
Potapanje stopala u toplu vodu dosta pomaže u olakšavanju bola.
Kada su prijelomi u pitanju, dugotrajno mirovanje je apsolutni imperativ. Štake mogu pomoći u smanjivanju pritiska na ozlijeđenu nogu.
Urične kiselina nastaje razgradnjom purina iz hrane. Prehrana bez purina se savjetuje u cilju kontrole gihta. Konzumiranje alkohola također treba izbjegavati.
Pored prethodno spomenutog, možete uzimati i analgetike tijekom jednog do dva dana. Međutim, ukoliko ste dijabetičar, ili ako imate ozbiljan, kontinuiran bol ili bilo kakvu vrstu deformiteta ili rane na stopalu, kao iu slučaju da stopalo ne reagira na kućno liječenje, trebalo bi da odmah potražite pomoć liječnika. Nakon adekvatnog pregleda, liječnik može ordinirati lijekove kao i napraviti plan i redoslijed terapije vodeći računa o ozbiljnosti simptoma.
Vježbe zagrijavanja kao i vježbe opuštanja tijekom i nakon treninga su od ključnog značaja za sprječavanje ozljeda i bola koji je ozljedama uzrokovan.
Stopala, obzirom da predstavljaju oslonac ljudskog tijela, nose težinu tijela i zaslužna su za slobodu koju proizlazi iz činjenice da se možemo nesputano pomicati. Učestali bol u stopalima nas može dovesti u neugodnu situaciju da se moramo oslanjati na druge kada su dnevne obveze u pitanju. U aktivnom i zdravom životu možete uživati samo ako su vaša stopala dovoljno jaka da vas u tome podrže. Prema tome, nikada nemojte zanemarivati bol u stopalu. Pokušajte nađete uzrok boli i odmah konsultujute svog liječnika u cilju određivanja odgovarajuće terapije.