neurologija-psihijatrija

Iako čini tek 2% tijela čovjeka, nema dijela organizma do koga nervni sistem ne dopire.

Bolesti, poremećaji i povrede nervnog sistema često zahtijevaju liječenje kod neurologa. Da bi se ustanovila dobra i ispravna dijagnoza, potrebno je da dođete na neurološki pregled.

Neurološki pregled je neinvazivan i bezbolan. Vrlo je kompleksan. Služi za procjenu funkcije centralnog perifernog nervnog sistema.

Neurološka stanja su brojna, a česta su: moždani udar, glavobolja, vrtoglavica, razni bolni sindromi, sinkopa, Parkinsonova bolest i poremećaji pokreta, epilepsija, smetnje usnivanja i sna,  multipla skleroza, demencija itd. Naš cilj je prevencija bolesti, a u slučaju njenog postojanja pravovremena dijagnoza i liječenje.

Psihijatrijski pregled je neinvazivan i bezbolan, a služi za procjenu psihičkog stanja. Psihijatrijski intervju je specifičan način razgovora koji predstavlja interakciju između pacijenta i ljekara. U današnjem vremenu psihijatrijska stanja su brojna,  a najčešća su: afektivni poremećaji, neurotski, sa stresom povezani i somatiformni poremećaji, poremećaji prilagodbe, psihotični poremećaji itd. I u ovom slučaju, naš cilj je prevencija bolesti, odnosno pravovremena dijagnoza i liječenje.

Elektroencefalografija (EEG) je funkcionalna, bezbolna i neopasna dijagnostička pretraga koja se izvodi pomoću elektroda koje se postave na površinu glave. Ona grafički registrira električnu aktivnost neurona (moždanih stanica) na ekranu računala. Elektroencefalografija je bezbolna pretraga, ne zrači i nije štetna. Prikazuje trenutačnu funkciju, tj. aktivnost moždanih stanica, te se može mijenjati ovisno o stanju osobe koju se snima (pospanost, spavanje, umor, glad, budnost, glavobolja ili neprospavana noć).

EEG se može koristiti kao pomoć u dijagnosticiranju i praćenju niza stanja koja utječu na mozak. Glavna upotreba EEG-a je u postavljanju dijagnoze epilepsije kao i praćenju stanja tokom liječenja, ali i drugih bolesti i stanja.