Gastroskopija je dijagnostička procedura koja omogućava pregled gornjeg dijela digestivnog trakta, uključujući jednjak, želudac i dvanaestopalačno crijevo, pomoću fleksibilnog instrumenta zvanog gastroskop. Ova metoda pruža mogućnost da se direktno vide unutrašnje strukture i uzmu uzorci tkiva (biopsija) ako je potrebno.
Kome je potrebna gastroskopija?
Gastroskopija je najčešće preporučena osobama koje imaju sljedeće simptome:
Dugotrajna žgaravica – Kada lijekovi ne pružaju dovoljno olakšanja ili ako postoji sumnja na komplikacije poput ezofagitisa.
Bolovi u stomaku – Osobe koje pate od hroničnih ili ponavljajućih bolova u gornjem dijelu stomaka mogu biti kandidati za gastroskopiju kako bi se isključili čir, gastritis ili tumori.
Problemi sa gutanjem (disfagija) – Ako osoba osjeća bol ili ima poteškoće sa gutanjem, gastroskopija može pomoći u identifikaciji uzroka, kao što su suženje jednjaka ili tumori.
Neobjašnjivo gubljenje težine – Kada osoba ne može objasniti nagli gubitak težine, gastroskopija se koristi da se isključe ozbiljna stanja poput raka želuca.
Sumnja na čir na želucu – Kada postoje simptomi peptičkog ulkusa ili sumnja na komplikacije kao što je krvarenje.
Anemija – Ako se sumnja da je anemija izazvana hroničnim gubitkom krvi iz probavnog sistema, gastroskopija se koristi za otkrivanje uzroka.
Takođe, pacijenti sa porodičnom anamnezom raka želuca ili drugih gastrointestinalnih bolesti mogu raditi gastroskopiju kao preventivnu mjeru.
Kako se pripremiti za gastroskopiju?
Da bi procedura bila uspješna i sigurna, neophodna je adekvatna priprema pacijenta. Evo nekoliko ključnih koraka:
Post prije procedure – Pacijent ne smije da jede ili pije najmanje 6-8 sati prije pregleda. Hrana i tečnost u želucu mogu ometati pregled i povećati rizik od povraćanja, o čemu će vas savjetovatni nadležni ljekar.
Obavijestite ljekara o lijekovima – Pacijenti treba da obavijeste ljekara o svim lijekovima koje koriste, posebno ako uzimaju lijekove za razređivanje krvi, lijekove za dijabetes ili bilo koje druge hronične terapije. Ljekar može preporučiti privremeno obustavljanje nekih lijekova prije procedure.
Planirajte prevoz – S obzirom na to da se gastroskopija izvodi pod sedacijom, pacijenti neće biti u stanju da odmah upravljaju vozilom ili se sami vrate kući. Preporučuje se organizovanje prevoza unaprijed.
Pripremite se za odmor – Nakon procedure, pacijentima je savjetovano da se odmaraju ostatak dana, jer mogu osećati blagu pospanost ili nelagodnost.
Anestezija pri gastroskopiji
Gastroskopija nije bolan, ali može biti neprijatan pregled. Ona se može raditi u lokalnoj anesteziji uz sprej sa lokalnim anestetikom ili u kratkotrajnoj intravenskoj anesteziji kada pacijent spava tokom pregleda. Tokom opšte anestezije pacijenta se uvodi u stanje sna koje pacijentu obezbedjuje komfor tokom pregleda.
Gastroskopija je brz i efikasan način da se dijagnostikuju razni poremećaji gornjeg dijela probavnog sistema.
Ukoliko vam je preporučena gastroskopija odnosno imate simptome koji ukazuju na potrebu ovakve vrste pregleda, zakažite svoj termin u Poliklinici Medical Irac pozivom na broj 035 366 600.
U Poliklinici Medical Irac ordinira vrhunski stručnjak u ovoj oblasti prof. dr. med. sc. Ervin Alibegović, specijalista interne medicine, subspecijalista gastroenterohepatologije.